‘Leraar moet zelf bepalen welk onderzoek zij wil gebruiken’
Het is onverstandig leraren te dwingen om te kiezen voor een bepaalde aanpak of methode, omdat die wetenschappelijk bewezen is.
Tekst
Michiel van Nieuwstadt - Redactie Onderwijsblad
-
-
Minder dan een minuut om te lezen
Beeld Typetank
Dat schrijft de Onderwijsraad in het rapport ‘Leren van onderzoek’, een advies over de toepassing van wetenschappelijke kennis in het onderwijs dat medio maart is verschenen. Onderzoek is belangrijk voor het onderwijs, maar leraren moeten in de klas zelf op basis daarvan hun eigen keuzes te maken.
De Onderwijsraad constateert dat het beleid rondom het toepassen van bewezen effectieve methoden in het onderwijs de laatste jaren steeds dwingender is geworden. Met de zogenoemde ‘Wet concretisering voorschriften inzake het ononderbroken ontwikkelingsproces’ wil de overheid eisen gaan stellen aan de kwaliteitszorg van scholen. Verplicht evidence informed werken is daar onderdeel van. Andere voorbeelden zijn het Nationaal Programma Onderwijs en het Masterplan Basisvaardigheden.
Het huidige kabinet lijkt het dwingend gebruik van wetenschappelijk onderzoek in het onderwijs voort te willen zetten
Het huidige kabinet lijkt het dwingend gebruik van wetenschappelijk onderzoek in het onderwijs voort te willen zetten. Het Coalitieakkoord van het Kabinet-Jetten spreekt van ‘investeren in bewezen aanpakken’ en de vereiste dat leraren ‘werken met bewezen effectieve kennis om de basisvaardigheden duurzaam te verbeteren, met duidelijke doelen voor leerprestaties.’
De Onderwijsraad onderschrijft dat onderzoek belangrijk is voor de onderwijspraktijk, maar benadrukt dat teams op basis van dat onderzoek zelf hun eigen keuzes moeten maken.
Meer onderwijsblad lezen? Word AOb lid!
Als lid heb je toegang tot alle onderwijsbladen. Meer over alle voordelen vind je hier.