PO
VO

Actieplan AOb voor zij-instromers: direct een goede baan en goede begeleiding

Zij-instromers moeten direct een fulltime aanstelling, een volwaardig salaris en voldoende begeleiding krijgen. Dat vindt de AOb. “De hindernisbaan voor zij-instromers moet een rode loper worden.”

Tekst Rob Voorwinden - Algemene Onderwijsbond - - 2 Minuten om te lezen

Hindernisbaan voor bij artikel actieplan zij-instromers

iStock

Zij-instromers in het onderwijs worden nog te vaak direct voor de klas gezet, met een onvolledige aanstelling, een onvolwaardig salaris en onvoldoende begeleiding. Dat is de ervaring van de AOb. “De kans op uitval is daardoor levensgroot”, zegt AOb-voorzitter Coba van der Veer. “We raken te veel gemotiveerde overstappers direct weer kwijt. Belachelijk in deze tijden van enorme lerarentekorten.”

Jaarlijks melden zich honderden zij-instromers, maar ze vallen vaak snel weer uit. Doodzonde

Want Nederland kampt nog altijd met een tekort van meer dan 10.000 fulltime leraren. Van der Veer: “Er ligt een enorm potentieel aan leraren voor onze neus. Jaarlijks melden zich honderden zij-instromers: mensen die vanuit een ander beroep bewust kiezen om het onderwijs in te gaan. Zij starten vol goede moed aan een traject om zich keihard in te zetten voor onze leerlingen. Maar dat potentieel gaat nog veel te vaak verloren. Doodzonde.”

Hindernisbaan

Het zij-instroomtraject is op dit moment meer een hindernisbaan dan een rode loper. Om dat te veranderen draagt de AOb een aantal oplossingen aan. In de eerste plaats moeten zij-instromers voortaan het eerste half jaar ´bovenformatief´ worden aangenomen. Van der Veer; “Dat betekent dat zij als éxtra leraar aan de slag gaan, zodat ze niet direct de hele tijd voor de klas hoeven te staan. Dit geeft de zij-instromer meer lucht, tijd en ruimte om het beroep te leren en zich het vak eigen te maken.”

Inkomen

Verder zouden zij-instromers vanaf de eerste dag een volledige aanstelling moeten krijgen, waarin zij kunnen werken én hun opleiding tot leraar kunnen volgen. “Op dit moment worden zij-instromers niet aangenomen voor de volledige tijd die ze in het opleidingstraject steken”, zegt Van der Veer. “Daarom krijgen ze een deel van de tijd niet betaald. En daarom gaat hun inkomen er, in vergelijking met hun vorige baan, soms honderden euro’s per maand op achteruit.” 

Dat moet anders: “Zij-instromers moeten een salaris ontvangen voor alle dagen, werkdagen én opleidingsdagen. Dat zijn ze ook waard. De meeste zij-instromers nemen jaren aan ervaringen mee uit een eerder beroep, zij zijn daarmee van grote waarde voor het onderwijs. Die waarde moet je verzilveren.”  

Investering

Het plan van de AOb vergt een extra overheidsinvestering van 182 miljoen euro per jaar. Daarmee kunnen 2.500 zij-instromers volwaardig worden opgeleid en ingezet in het onderwijs. Van der Veer: “De maatschappelijke opbrengsten van deze investering zijn enorm. Lagere uitval van de zij-instromers, minder dure inhuur van externen en hogere onderwijskwaliteit. Deze investering verdient zich binnen een jaar terug. En uiteindelijk lossen we zo het lerarentekort op.”

 Benieuwd naar de details? Download het plan